DAY 1 Thursday, March 2nd

 

8:00 ~ Registration & Networking Breakfast

8:30 ~ Opening and Welcome - Mayor Ethan Berkowitz

8:40 ~ Sponsors and Exhibitors        

9:00 ~ Alaska’s Place in the Arctic

  • The Fastest Internet in the World Replaces the Slowest – Elizabeth Pierce, Quintillion
  • Investing in the Arctic – Mead Treadwell, PT Capital
  • Arctic Council, Opening the Arctic – Jim Gamble, Aleut International Association

10:00 ~ Break

10:15 ~ National Marine Sanctuaries

  • St. George National Marine Sanctuary – Mayor Pat Pletnikoff, City of St. George
  • National Marine Sanctuary Overview – Bill Douros, NMS West Coast Regional Office

11:15 ~ Cabinet Level Report

  • Commissioner Sam Cotten, ADF&G
  • Commissioner Chris Hladick, DCCED

12:00 ~ Break

12:00 ~ Lunch – Rural Justice: New Approaches to Keeping Us Safe

  • Commissioner Walt Monegan, Department of Public Safety
  • John Skidmore, Director of the Criminal Division, Department of Law

1:00 ~ Break

1:05 ~ Gold Sponsor’s Minute – Alaska Airlines

1:15 ~ A Vision for Rural Alaska in a Time of Uncertainty

  • Economic Sustainability – John Parsi, Alaska Common Ground
  • Locally-Owned Electric Utilities – Connie Fredenberg, Utility Management Assistance  
  • Arctic Remote Energy Networks Academy – Erin Whitney, Alaska Center for Energy Power
  • Alaska Affordable Energy Strategy – Neil McMahon, Alaska Energy Authority

2:15 ~ Break

 

2:30 ~ Launch Alaska: Supporting an Ecosystem of Doing

  • Alaska’s Competitive Position – Doug Johnson, Professional Growth Systems
  • Prepare to Launch – Kathryn Jernstrom, The Boardroom/Launch Alaska
  • Business in an Incubator – Lance Ahern, Former Launch Alaska Executive Director
  • Idea to Business Reality – Heather Kelly, Heather’s Choice

 

3:30 ~ Break

3:40 ~ Update on Maritme Works: Carri-Anne Carty, APICC

3:45 ~ The Network Effect: Pooling Resources to Accomplish More

  • Keeping the Ferry Running: A Group Effort – Robert Venables, Southeast Conference
  • Ivory Tower to Main Street – Christie Bell, UAA Business Enterprise Institute
  • Statewide Economic Development Plan – Ethan Tyler, Div. of Economic Development
  • Opioid Epidemic and Understanding the Disease – Dr. Joshua Sonkiss

5:00 ~ Break for Day

5:30 ~ President’s Reception – Quarter Deck

  • Social Networking Event & Silent Auction, feat. Live Music from performer Emma Hill
  • Birds TLC

 

 

DAY 2 Friday, March 3rd

 

8:00 ~ Registration & Networking Breakfast

8:30 ~ Opening and Welcome

8:40 ~ Update from Lt. Governor Byron Mallott

 

9:05 ~ Legislative Update

  • Gary Stevens, Alaska Senate, District P
  • Louise Stutes, Alaska House District 32

10:00~ Break

10:15 ~ SWAMC’s 2017 Annual Business Meeting

  • SWAMC Membership and Stakeholders

11:45 ~ Break

12:00 ~ Report from the CDQs

  • Larry Cotter, APICDA
  • Norm Van Vactor, BBEDC

1:00    Gold Sponsor’s Minute - GCI

1:10 ~ Investigating an Aleutian Aquaculture Association: Sam Rabung, ADF&G

1:25 ~ Value at Every Level

  • Collaboration, the Key to Value – Marcus Hartley, Northern Economics
  • Embracing Technology: Good for Business and Community – Stefanie Moreland, Trident Seafoods
  • Lean Six Sigma: Quality is Sustainability – Jim Bates, University of Alaska Anchorage
  • The 100% Club – Utilizing the Whole Catch – Jan Jacobs, Alaska Fisheries Development Foundation

2:45 ~ Break

3:00 ~ A Global Perspective on Fisheries: Prospects for the Future

  • John Sackton, Seafood News

3:45 ~ Break

4:00 ~ Fisheries Policy for Alaska’s Future

Moderated by McDowell Group

  • Mayor Frank Kelty, City of Unalaska
  • Ernie Weiss, Aleutians East Borough
  • Julie Bonney, Alaska Groundfish Data Bank
  • Theresa Peterson, North Pacific Fisheries Management Council

5:00 ~ Break for Day

5:00 ~ Conference Close – Loosen Up & Network

  • Sponsors and Vendors Ice Cream Social